Top
  • Aktualności
  • Edycja 2008
  • Nagroda publiczności
  • Historia nagrody
  • ksiazka Byc jak Cybulski
  • Organizatorzy
  • Patroni medialni
  • multimedia
  • archiwum medialni
min-height

Aktualności

8 grudnia 2009

NAGRODY ROZDANE

7 grudnia, podczas gali w warszawskim Silver Screenie wręczono Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i Nagrodę im. Bolesława Michałka.

Tegorocznymi laureatami Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego zostali:
ERYK LUBOS za rolę w filmie "Moja krew" - Nagroda Jury
AGATA BUZEK za rolę w filmie "Rewers" - Nagroda Publiczności

W tym roku z okazji 40-lecia Nagrody wręczono również dwie Nagrody Specjalne za lata 1981-82, gdy Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego nie była przyznawana. Otrzymali je:
JOANNA SZCZEPKOWSKA za rolę w filmie "Matka Królów"
BOGUSŁAW LINDA za role w filmach "Gorączka", "Kobieta samotna", "Przypadek"

Laureatem Nagrody im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2008 roku został:
KONRAD KLEJSA za książkę "Filmowe oblicza kontestacji".

Laureaci Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i laureaci Nagród Specjalnych otrzymali statuetkę projektu Pawła Althamera, jednego z najciekawszych artystów średniego pokolenia.
Zdobywca Nagrody im. Bolesława Michałka - pracę Piotra Dumały, wybitnego twórcy filmów animowanych.
Nagrody finansowe dla laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (Nagroda Jury) i Nagrody im. Bolesława Michałka ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej, który patronuje obu wyróżnieniom. Nagrodę rzeczową dla laureatki Nagrody Publiczności ufundowała firma Villeroy & Boch.


Bogusław Linda Joanna Szczepkowska odbiera Nagrodę Specjalną z rąk Janusza Zaorskiego Joanna Szczepkowska Eryk Lubos Agata Buzek
Konrad Klejsa (w środku) odbiera Nagrodę Michałka Bogusław Linda odbiera Nagrodę Specjalną z rąk Jacka Petryckiego Agata Buzek Eryk Lubos po odebraniu Nagrody Jury
2 grudnia 2009

NAGRODY SPECJALNE im. ZBYSZKA CYBULSKIEGO 2009

Tegoroczna edycja Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego będzie miała wyjątkowy charakter. Nie tylko dlatego, że pierwszą wręczono równo 40 lat temu, w 1969 roku. Inna ważna data to rok 1989 - od historycznych Obrad Okrągłego Stołu minęło 20 lat.

Organizator Nagrody, Fundacja KINO, oraz Telewizja Kino Polska postanowili wręczyć w tym roku Nagrody Specjalne wybitnym aktorom, którzy w czasach PRL-u nie mogli być uhonorowani Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego z powodów pozaartystycznych.

"Idea takich specjalnych wyróżnień narodziła się podczas prac nad wydaną przez nas rok temu książką Być jak Cybulski?, poświęconą laureatom Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego" ? mówi pomysłodawca Nagród Specjalnych Jacek Cegiełka, prezes Fundacji KINO ? "Zdałem sobie sprawę, że wśród wielu wybitnych osobowości zabrakło paru znakomitych aktorów, którzy w czasach PRL-u nie otrzymali Nagrody, choć ich kreacje aktorskie z tego okresu niewątpliwie na to zasługiwały. To nie znaczy, że Nagrodę otrzymywali wówczas ci, którzy byli mniej zdolni. Po prostu: paru wielkich artystów, którzy na pewno zasługiwali na to wyróżnienie, z różnych - ale zawsze pozaartystycznych - powodów nie mogło go wtedy dostać i przyznając Nagrody Specjalne chcemy tę zaległość nadrobić".

20-lecie wolności to znakomita okazja, by uhonorować Nagrodami Specjalnymi tych artystów, którzy w czasach swojego aktorskiego debiutu (bo Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego honoruje "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością") tego wyróżnienia nie otrzymali. Stało się tak nie dlatego, że w swoich pierwszych filmach stworzyli oni nie dość przekonujące kreacje - było wręcz odwrotnie, czego również dowodzą późniejsze sukcesy każdego z tych artystów.

W latach 1981-1982 Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego nie została przyznana.
Filmy z udziałem Joanny Szczepkowskiej ("Matka Królów" 1982, prem. 1987) i Bogusława Lindy ("Kobieta samotna" 1981, prem. 1987; "Przypadek" 1981, prem. 1987) trafiły na kilka lat na półki, więc z oczywistych powodów nie mogli oni wówczas otrzymać tego wyróżnienia.

Nagrodami Specjalnymi im. Zbyszka Cybulskiego za cały dorobek twórczy ze szczególnym uwzględnieniem ról zagranych w latach 1980-1982 zostali uhonorowani:


JOANNA SZCZEPKOWSKA za rolę w filmie "Matka Królów"

BOGUSŁAW LINDA za role w filmach "Gorączka", "Kobieta samotna" oraz "Przypadek"

Wyróżnienia zostaną wręczone artystom na gali 7 grudnia br.

25 listopada

Skład Jury

Znamy już skład Jury, które wyłoni tegorocznego laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nazwisko zwycięzcy poznamy 7 grudnia, podczas gali wręczenia Nagrody w warszawskim Silver Screenie. W skład powołanego w tym roku przez Fundację "KINO" Jury wchodzą:

  • Stanisława Celińska, aktorka teatralna i filmowa, obecnie związana z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego i Teatrem Współczesnym w Warszawie,
  • Tadeusz Chmielewski, reżyser filmowy, kierownik artystyczny Studia Filmowego "Oko",
  • Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika "Kino",
  • Paweł Miśkiewicz, reżyser teatralny, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dramatycznego w Warszawie,
  • Piotr Reisch, prezes Telewizji Kino Polska.

Obok nagrody przyznawanej przez Jury (powoływanego co roku spośród osobistości świata kultury) swoją Nagrodę przyznaje publiczność. Widzowie mogą oddawać głosy na stronie www.NagrodaCybulskiego.pl. Plebiscyt trwa do 30 listopada.

22 października

Fotorelacja z konferencji prasowej

Wczoraj, 21 października w salonie EMPIK JUNIOR w Warszawie odbyła się konferencja prasowa tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
W konferencji udział wzięli: pomysłodawczyni Nagrody - Wiesława Czapińska, prezes Fundacji KINO - Jacek Cegiełka oraz wszyscy nominowani w tym roku aktorzy:

  • Małgorzata Buczkowska
  • Agata Buzek
  • Magdalena Czerwińska
  • Roma Gąsiorowska
  • Eryk Lubos
Wybranego przez jury laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2009 oraz laureata Nagrody Publiczności poznamy 7 grudnia podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody.
Roma Gąsiorowska Małgorzata Buczkowska Magdalena Czerwińska Eryk Lubos Agata Buzek

Do góry